Czym są konta osobiste i czy warto je posiadać?

Czym są konta osobiste i czy warto je posiadać?

konto osobiste

Płatności elektroniczne systematycznie zastępują tradycyjny obrót pieniądza. W związku z tym dziś niemal każdy Polak posiada konto w banku. Lądują na nim wynagrodzenia, oszczędności, ze zgromadzonych tam środków opłacane są rachunki za media i zakupy. Czym w rzeczywistości są konta osobiste i jakie rodzaje można wyróżnić? Czy da się wskazać, które konto bankowe ma najbardziej korzystne warunki?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to nic innego, jak rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy (ROR) założony w banku. Obsługująca go instytucja finansowa dedykuje usługę osobom fizycznym, które chcą mieć dostęp do gotówki w formie elektronicznej. Obecnie konta bankowe służą zwykle do gromadzenia oszczędności, czy odbierania należności – np. z tytułu wynagrodzenia, czy emerytury. Dzięki nim możliwe jest także regulowanie zobowiązań, czyli płacenie rachunków, zapłata za zakupy, czy zamówienia online. Dostęp do konta osobistego umożliwia bank oraz udostępnione przez niego narzędzia, takie jak bankomaty, czy aplikacje mobilne. W zależności od instytucji mowa o różnych rodzajach kont osobistych.

Rodzaje kont osobistych

Najpopularniejszy jest rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy. Można go założyć w placówce stacjonarnej banku albo przez Internet. Tego typu konta osobiste często nie są jednak oprocentowane, bądź jest to niewielki procent, dlatego zgromadzone na nich środki nie zwiększają swojej wartości. Alternatywą tego typu rachunku jest konto oszczędnościowe, gdzie składać można gotówkę na warunkach zbliżonych do lokaty. Podstawową zaletą tego rachunku jest możliwość wypłacania pieniędzy bez utraty odsetek. Odróżnia to konto oszczędnościowe od standardowej lokaty. Osoby dysponujące gotówką w obcej walucie mogą skorzystać z jeszcze jednego typu konta bankowego. Rachunek walutowy umożliwia gromadzenie i wydawanie środków w obcej walucie zarówno w kraju, jak i poza nim. Z tym kontem można dokonywać przelewów, czy wpłat.

Które konto osobiste wybrać?

W związku z kilkoma rodzajami kont osobistych oraz różnymi ofertami banków, wybór rachunku nie jest oczywisty. Jako klient zastanawiający się nad założeniem konta, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. To między innymi koszt prowadzenia rachunku oraz korzystanie z karty. Warto sprawdzić także prowizje pobieraną podczas wypłat w bankomatach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oferowane przez instytucje finansowe konta bankowe porównać można dzięki rankingom, takim jak na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-osobistych/, gdzie rachunki opisane są w prosty sposób. Poza podstawowymi informacjami na temat kont osobistych sprawdzić można, czy określona instytucja proponuje nowym klientom specjalne promocje, takie jak nagrody za założenie konta, czy cashback za zakupy w wybranych sklepach.

Prawo do otworzenia konta bankowego zyskuje każda osoba, która ukończyła 13 lat. W związku z tym posiadanie rachunku oszczędnościowego jest dziś powszechne. Nie warto bagatelizować wyboru swojego konta osobistego. Odpowiednia decyzja wpłynie na wygodę i komfort w dostępie do zgromadzonej gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *