Karta visa czy MasterCard, znajdź różnicę!

Karta visa czy MasterCard, znajdź różnicę!

karty kredytowe

Narodowy Bank Polski podaje, że liczba kart wynosi aktualnie w Polsce 38 milionów 513 tys. 266 sztuk. Większość z nich należy do klientów indywidualnych a prawie 80% to karty płatności zbliżeniowej. Z danych wynika, że ponad 78% to karty debetowe, 15% kredytowe. Karty płatnicze, debetowe oraz kredytowe wydawane są przez banki. Ich popularność determinuje wygoda konsumentów w realizacji płatności, karty to narzędzia, które ułatwiają transakcje bezgotówkowe, ale też gotówkowe wypłaty z bankomatów. Klienci polskich banków najczęściej otrzymują jedną z dwóch kart: karta Visa lub karta MasterCard. 

Karta visa czy MasterCard, która praktyczniejsza? 

Visa i MasterCard to największe na świecie organizacje skupiające banki oraz  inne instytucje rynku finansowego. Ich celem jest ujednolicenie trybów dokonywania płatności oraz stworzenie spójnego i wygodnego dla wszystkich oraz  możliwie jak najszybszego systemu transakcji. Obie organizacje stworzyły narzędzia dla użytkowników kart, kupujących i sprzedających oraz dla banków, które oferują karty jako swój produkt ustalając autorsko opłaty za ich użytkowanie. 

Jeszcze do niedawna obie te karty różnicowała przynależność do danej organizacji płatniczej. MasterCard reprezentowało Europę, natomiast Visa Stany Zjednoczone. Taki podział generował konieczność przewalutowywania transakcji, co wiązało się z większymi lub mniejszymi ubytkami. W tej chwili różnica ta jest niezauważalna, obie karty w takim samym stopniu są uznawane przez większość instytucji rynku finansowego w naszym kraju a sposoby rozliczenia danej transakcji zależą od banku, z którego korzystamy, co oznacza, że mamy wpływ na realizację transakcji. 

Jak działają karta Visa i MasterCard? 

Karta Visa i MasterCard charakteryzują się podobnymi funkcjami, za ich pomocą możemy:

  • realizować transakcje bezgotówkowe 
  • wypłacać środki ze swojego konta za pomocą  bankomatu
  • dokonywać przelewów stałych i okazjonalnych
  • korzystać z usługi cashback  – pobierać pieniądze w kasie sklepowej podczas robienia zakupów

Karta visa czy MasterCard w podróży

Korzystając z karty w kraju nie odnotowujemy różnicy pomiędzy ich funkcjonalnością. Konkurencyjność pomiędzy nimi zmienia się jednak dla osób, które dużo podróżują. Za granicą, dokonując zakupów, system obsługi karty musi przewalutować naszą walutę na swoją, najlepiej jednak gdy zacznie od przewalutowania należności najpierw na euro albo dolary. Dlatego wyjeżdżając do danego kraju, szczególnie egzotycznego, warto wcześniej sprawdzić, jakie karty są w nim honorowane. Jeżeli celem naszego wyjazdu jest Europa najlepiej mieć przy sobie kartę MasterCard, natomiast, gdy wiadomo, że większość transakcji bezgotówkowych będzie odbywać się w strefie panowania dolara, lepszym wyborem będzie karta Visa. 

Zobacz także: Ranking kart kredytowych

MasterCard – podwójny spread

Podróżując po Europie z kartą MasterCard, podczas realizacji każdej płatności, należność płacimy w walucie przeliczeniowej, czyli w dolarach albo euro. Każda transakcja przeliczana jest wg. kursu banku co generuje pierwszy spread. Drugi/podwójny spread powstaje wówczas, gdy transakcja jest realizowana w państwie spoza strefy euro. W takim przypadku kurs lokalnej waluty przewalutowywany jest na euro lub dolara według kursu organizacji płatniczej dla MasterCard z dnia transakcji. Następnie ta waluta jest przeliczana po raz wtóry na złotówki według kursu banku i to generuje już spread wysoki. Tym samym powstaje podwójny spread zwiększający koszt każdej transakcji przy użyciu karty MasterCard. Koszty tej transakcji ponosi konsument. 

Karta Visa – jeden spread

Korzystając z karty Visa podczas transakcji w innej walucie niż złotówka, bez względu na to czy jest to dolar, euro czy jeszcze inna waluta krajów spoza strefy euro, nasza płatność przeliczana jest automatycznie na złotówki według kursu organizacji, do której należy Visa, i według kursu z dnia transakcji. Przewalutowanie występuje wyłącznie jednokrotnie, bez podwójnego spreadu. 

Inne różnice występujące pomiędzy tymi dwiema karta nie mają dla użytkownika większego znaczenia. Obie karty posiadają programy lojalnościowe, organizują konkursy z nagrodami, zachęcają do używania podczas każdej transakcji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *