Konto na selfie

Gdyby ktoś trzydzieści lat temu powiedział nam, że do otwarcia konta potrzebne będzie zaledwie zdjęcie naszej twarzy, a proces weryfikacji tożsamości odbędzie się na odległość, to można by było pomyśleć, że to gotowy scenariusz filmu science-fiction. Dziś jednak założenie konta na selfie jest rzeczą równie zwykłą, co przekroczenie ulicy na przejściu do pieszych. Sprawdziliśmy, w których bankach jest to możliwe i jak się to odbywa.

 • Konto na selfie można założyć niemal w każdym banku. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy posiadać smartfon z dostępem do internetu oraz kamerką.
 • Najczęściej, aby otworzyć rachunek na selfie, należy wykonać zdjęcie dowodu osobistego oraz swojej twarzy. W niektórych przypadkach konieczne będzie nagranie filmiku oraz odbycie wideorozmowy z pracownikiem banku.
 • Założenie konta na selfie nie powinno generować żadnych dodatkowych kosztów oprócz tych, które są naliczane przy otwieraniu rachunku w stacjonarnej placówce banku.

Czym jest konto na selfie?

Dzięki prężnemu rozwojowi bankowości internetowej w procesach na linii klient-bank wykorzystywane są coraz to nowsze technologie. Jedną z nich jest biometria. To właśnie ona pozwala na założenie konta mobilnego z poziomu smartfona w praktycznie dowolnym miejscu na świecie. 

W jaki sposób to działa? Klient wykonuje tzw. selfie, czyli sam robi zdjęcie swojej twarzy, które następnie przetwarzane jest przez aplikację, a potem trafia do banku. Dzięki tej metodzie nie trzeba osobiście stawiać się w oddziale instytucji ani czekać na kuriera z dokumentami do podpisu. Otwarcie konta na selfie zajmuje zaledwie kilka chwil. Konto na selfie działa jak standardowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Które banki oferują konta na selfie?

Konta osobiste na selfie dostępne są w następujących bankach:

 • mBank,
 • Bank Pekao S.A.,
 • PKO Bank Polski,
 • ING Bank Śląski,
 • Santander Bank Polska,
 • Alior Bank,
 • Nest Bank,
 • Bank Millennium.

Rachunek na selfie staje się coraz popularniejszy. Klienci zaczęli się nim interesować już w czasie pandemii i okresie lockdownów, kiedy to wielu z nich nie mogło wychodzić z domów. Wprawdzie obostrzeń już nie ma, jednak zakładanie konta na selfie przyjęło się w dużej skali. Dzisiaj wielu młodych – ale nie tylko – klientów preferuje właśnie taki sposób zakładania swojego pierwszego rachunku bankowego.

mBank – konto na selfie

Klient, który chce założyć konto na selfie w mBanku musi najpierw pobrać aplikację mobilną. Dzięki niej możne założyć:

 • eKonto możliwości,
 • eKonto osobiste,
 • mKonto Intensive.

Aplikacja poprosi o wykonanie zdjęć oraz filmików twarzy wnioskującego. Potrzebny będzie również dowód osobisty. Umowę można zaakceptować poprzez zatwierdzenie kodem SMS.

Warto pamiętać o tym, że w tym wypadku panują pewne ograniczenia. Dotyczą one limitów autoryzacyjnych na kartach debetowych oraz limitów płatności z rachunków. Ponadto klient nie może korzystać z ePUAP oraz zaakceptować umowy kredytowej online. Można jednak zdjąć te ograniczenia podczas wizyty w oddziale banku.

Konto na selfie w Pekao

W Banku Pekao S.A. również można założyć rachunek na selfie. Jest to Konto Przekorzystne, stanowiące podstawową ofertę tej instytucji skierowaną do większości klientów. Podobnie jak w poprzednim przypadku, wnioskujący musi nagrać swoją twarz, a oprócz tego wykonać zdjęcie dowodu osobistego. Wszystko odbywa się poprzez aplikację mobilną, bez potrzeby wychodzenia z domu. 

Oferta rachunku na selfie w PKO BP

Konto mobilne na zdjęcie swojej twarzy można także założyć w PKO Banku Polskim. Największy polski bank oferuje:

 • PKO Konto za Zero
 • PKO Konto dla Młodych,
 • PKO Konto Bez granic

Także w tym wypadku nie obejdzie się jednak bez wykonania zdjęcia dokumentu tożsamości. Założenie rachunku jest możliwe, jeśli posiadasz aplikację IKO.

ING Bank Śląski – konto na selfie

Założenie konta online przy pomocy selfie jest możliwe również w ING Banku Śląskim. Dzięki tej metodzie można stać się użytkownikiem:

 • Konta Komfort,
 • Konta Direct.

ING, podobnie jak inne banki, również wymaga od wnioskujących pobrania aplikacji do otwarcia rachunku – jest nią Moje ING. Sam proces przebiega bardzo ciekawie – należy wykonać zadanie polegające na połączeniu kropek wyświetlających się na smartfonie za pomocą ruchów głowy. W procesie przyda się także dowód osobisty.

Santander Bank Polska a konto na selfie

Santander Bank Polska od 2022 roku umożliwia swoim klientom założenie konta na selfie. Podstawową ofertą banku jest Konto Jakie Chcę. Procedura zaczyna się od złożenia wniosku poprzez aplikację mobilną albo na stronie internetowej banku. Następnie do procesu dołącza pracownik banku w ramach wideorozmowy. W trakcie jej trwania należy pokazać dowód osobisty, a oprócz tego zostanie wykonane zdjęcia twarzy wnioskującego. Umowę można zaakceptować ustnie. Klient otrzyma dostęp do konta drogą online.

Konto na selfie w Alior Bank

W Alior Banku można założyć konto na selfie poprzez aplikację Alior Mobile. W pierwszym kroku należy utworzyć 4-cyfrowy kod PIN do aplikacji. Następnie wykonać zdjęcie dowodu osobistego oraz potwierdzić prawidłowość danych wczytanych z dokumentu. W kolejnym kroku należy wykonać zdjęcie twarzy oraz odczytać na głos kilka cyfr, a na koniec – uzupełnić dane oraz oświadczenia. Potem bank zweryfikuje czy podane dane się zgadzają. Umowę należy potwierdzić za pomocą kodu SMS.

Nest Bank – rachunek na selfie

Założenie konta na selfie w Nest Banu jest bardzo proste. Na początek należy pobrać aplikację Nest Banku, a następnie wybrać rodzaj konta, które chcemy założyć. Nest Bank wymaga od nas wykonania zdjęcia swojego dowodu osobistego oraz nagrania krótkiego filmiku, na którym wykonujemy trzy gesty. Konieczne będzie również uzupełnienie brakujących danych. Ostatni krok to zatwierdzenie wniosku. 

Millennium Bank – konto na selfie

Konto osobiste Millennium 360 jest możliwe do założenia na selfie w Banku Millennium. W pierwszym kroku klient powinien zainstalować aplikację banku, a potem wybrać opcję założenia konta i aktywacji aplikacji. Dla potwierdzenia tożsamości wymagany będzie dowód osobisty, a także krótkie nagranie video wraz z głosem. Po wykonaniu wszystkich tych czynności przez klienta konto zostanie aktywowane w ciągu kilkunastu minut.

Rachunek na zdjęcie – porównanie ofert

W dobie niemałej różnorodności produktów bankowych niejeden klient może mieć poważny problem z wyborem najkorzystniejszego dla siebie konta. Pomocne będzie w tym zakresie z całą pewnością korzystanie z porównywarek. Warto też śledzić na bieżąco ranking kont osobistych, dzięki czemu można trzymać rękę na pulsie – ranking jest bowiem regularnie aktualizowany.

Często jest tak, że klienci kierują się wyborem konta osobistego na podstawie opinii swoich bliskich, znajomych i przyjaciół. Jeśli dużo osób z naszego otoczenia korzysta z ofert jednego, konkretnego banku, to coś w tym musi być. Jednakże fakt, że ktoś został klientem danej instytucji wcale nie musi oznaczać, że w tym banku znajdzie się produkt dopasowany w sam raz do Twoich potrzeb. Ktoś bowiem może korzystać z produktów tego banku z przyzwyczajenia i nie musi się orientować w innych, być może bardziej konkurencyjnych ofertach.

mBank i PKO na podium

Patrząc na oferty, które wymieniliśmy powyżej należy wskazać dwie, które wyglądają najciekawiej. Będą to propozycje mBanku oraz PKO Banku Polskiego. Dlaczego? Zacznijmy od mBanku. Ekonto możliwości jest znakomitą propozycją dla nastolatków oraz młodych osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie finansów. Prowadzenie tego konta nie wiąże się z żadnymi opłatami. Z kolei eKonto osobiste to standardowa propozycja banku. Korzystanie z tego konta wiąże się z atrakcyjnymi produktami dodatkowymi takimi jak limit w koncie czy mOkazje. Natomiast mKonto Intensive zawiera pakiet premium, dzięki któremu (po spełnieniu paru warunków) można zyskać nawet do 470 zł. Istnieje możliwość całkowicie bezpłatnego korzystania z tego ekskluzywnego produktu.

Podstawowym produktem PKO Banku Polskiego jest Konto za Zero. Jak sama nazwa wskazuje prowadzenie rachunku jest darmowe, a oprócz tego klient otrzymuje debet do 1000 zł. Konto dla Młodych to propozycja dla klientów w wieku 13-26 lat. Dzięki temu produktowi młodzi ludzie mogą nauczyć się w praktyce zarządzać swoimi finansami. To konto również jest bezpłatne. Dla osób przebywających często poza Polską bank PKO ma Konto bez Granic. Tutaj trzeba płacić 17,90 zł miesięcznie, ale za to zyskujesz kartę wielowalutową, z konta możesz korzystać wraz z drugą osobą, a wypłat dokonujesz ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą.

Przedstawione powyżej konta na selfie mBanku i PKO BP wyglądają najkorzystniej, ale zawsze warto spojrzeć na inne oferty i dokonać ich analizy oraz porównania. . Właśnie po to powstał ranking kont osobistych na selfie – aby każdy klient mógł samodzielnie zapoznać się z ofertami i dokonać właściwego wyboru.

Jak wybrać najlepsze konto na selfie?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dane konto na selfie odpowiada moim potrzebom? Niekiedy można się spotkać z ofertami skierowanymi tylko do klienta indywidualnego, innym razem są to konta firmowe. Do czego będzie nam potrzebne konto? W jaki sposób chcemy z niego korzystać?

Druga kwestia to koszty związane z prowadzeniem rachunku. W niektórych przypadkach będą to konta darmowe, innym razem opłata będzie symboliczna. Są też oferty, gdzie klient będzie zwolniony z opłat, jeśli spełni odpowiednie warunki. Jeśli jednak chcesz założyć taki rodzaj konta, którego prowadzenie będzie się wiązało z opłatami, to wybierz takie, przy którym opłata będzie najmniejsza.

Jak założyć konto w banku przez selfie? Krok po kroku

Zakładanie konta na selfie w zdecydowanej większości polskich banków odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Generalnie rzecz biorąc procedura wygląda bardzo podobnie w wielu przypadkach. Najprościej odbywa się to w następujących krokach:

 1. Przygotowanie telefonu i dokumentów. Potrzebny będzie smartfon z dostępem do internetu. Telefon powinien być wyposażony w system IOS albo Android. Należy także mieć na podorędziu dowód osobisty.
 1. Instalacja aplikacji. Jeśli jeszcze nie masz na smartfonie aplikacji mobilnej wybranego przez Ciebie banku, to musisz ją zainstalować. Najczęściej taką aplikację można pobrać z Google Play albo App Store.
 1. Rozpoczęcie procedury zakładania konta na selfie. Nic prostszego – trzeba po prostu wybrać w aplikacji odpowiednią opcję. Znajdziesz ją pod nazwą OTWÓRZ KONTO albo coś podobnego.
 1. Wybór rodzaju konta. Jeśli dany bank oferuje kilka różnych kont na selfie, to musisz się zdecydować na któreś z nich. W tym punkcie będziesz mieć także opcję wykupienia dodatkowych usług – np. kart kredytowych – jeśli Cię zainteresują.
 1. Wypełnienie formularza. Nierzadko banki proszą o wpisanie swoich danych do formularza. Będzie to imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, itd.
 1. Wyrażenie zgód. Aby przystąpić do dalszych kroków musisz wyrazić zgody – m.in. na weryfikację Twojej tożsamości poprzez selfie, przetwarzanie danych osobowych, itp.
 1. Weryfikacja tożsamości. Oczywiście będzie trzeba zrobić selfie w taki sposób, aby twarz była widoczna. Potrzebne będzie także obustronne zdjęcie dowodu osobistego, a niejeden bank poprosi także o nagranie krótkiego filmiku, gdzie klient musi wykonać kilka określonych gestów. Może się też zdarzyć, że bank poprosi Cię o nagranie Twojego głosu.
 1. Zawarcie umowy. Bardzo często będzie się to odbywało poprzez zatwierdzenie kodem SMS albo na drodze mailowej.

Gotowe! Teraz wystarczy chwilę poczekać na potwierdzenie z banku i już możemy zacząć korzystać ze swojego konta.

Czego potrzebujemy do założenia rachunku na zdjęcie?

Technologiczny rozwój bankowości elektronicznej nie wyeliminował pewnych podstawowych wymogów, jakie bank stawia przed klientem w procesie otwierania rachunku. Dlatego też do założenia konta na selfie potrzebujemy:

 • zainstalowanej aplikacji mobilnej banku,
 • smartfona z internetem oraz z kamerką,
 • aktualnego dowodu osobistego.

Do czego jest nam potrzebny każdy z tych elementów? Otóż, smartfon musi mieć dostęp do internetu, aby zadziałała aplikacja, a działająca kamerka umożliwia wykonanie selfie. Aplikacja mobilna jest niezbędna do kontaktu z bankiem, przesłania odpowiednich informacji oraz zdjęć, a także przeprowadzenia całej procedury zakładania konta. Dzięki niej przetwarzane są dane klienta, a zdjęcie twarzy jest porównywane ze zdjęciem na dowodzie osobistym dzięki identyfikacji biometrycznej. Oczywiście, aby taka identyfikacja była możliwa i wiarygodna, to trzeba mieć ważny dowód osobisty, a zdjęcie na nim musi być aktualne, czyli zgadzać się z naszym aktualnym wyglądem.

Ile kosztuje konto bankowe na selfie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy bank będzie miał inny cennik, a koszty prowadzenia konta klient może w każdej chwili sprawdzić w tabeli opłat i taryf. W jednym banku będzie ono darmowe, w innym koszty wyniosą nawet kilka złotych miesięcznie. Warto wiedzieć, że w gruncie rzeczy w konkretnym banku prowadzenie konta założonego przez selfie nie powinno być droższe niż prowadzenie standardowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, tj. takiego, które można założyć chociażby podczas osobistej wizyty w placówce banku.

Zobaczmy na wybranym przykładzie ile kosztuje rachunek na selfie. Weźmy pod lupę Konto Komfort z oferty ING Banku Śląskiego. Wprawdzie otwarcie konta kosztuje 0 zł, ale miesięcznie za prowadzenie rachunku uiścisz opłatę 15 zł. Jeśli chcesz pobrać wyciąg z rachunku po każdej zmianie salda, to wówczas zapłacisz 9 zł. Większość przelewów jest bezpłatna, ale za przelew ekspresowy należy zapłacić 5 zł.

Czy konta na selfie są bezpieczne?

Tak, zakładanie konta na selfie jest w pełni bezpieczne. Każdy bank jest prawnie zobowiązany do ochrony naszych danych osobowych, a technologie, z których klient korzysta przy zakładaniu konta posiadają odpowiednie systemy zabezpieczeń. Identyfikacja biometryczna wymaga zdjęcia twarzy osoby, która zakłada konto jak i zdjęcia dowodu osobistego. Gdyby więc zdarzyło się tak, że złodziej ukradnie Twój dowód osobisty i będzie chciał założyć konto na Twoje dane, to jeśli nie wygląda on identycznie jak Ty, to nie ma żadnych obaw, że mu to się uda.

Wspomnieliśmy już o tym, że do zatwierdzenia umowy zawsze potrzeba kodu zabezpieczającego, który będzie wysłany na numer telefonu klienta. Bank wysyła taki kod po podaniu przez klienta adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego. Takie dane zapisywane są w rejestrach banków, więc gdyby np. numer telefonu się nie zgadzał, to wówczas nie będzie można zatwierdzić umowy kodem.

Ważny jest także fakt, że poszczególne banki stosują dodatkowe środki bezpieczeństwa. Niekiedy jest to przelew weryfikacyjny – przelewasz złotówkę na rachunek wskazany przez bank, a instytucja po potwierdzeniu tożsamości oddaje Ci pieniądze. Innym, dodatkowym zabezpieczeniem jest wideorozmowa. Pracownik banku może na własne oczy przekonać się z kim tak naprawdę rozmawia, a w razie pojawienia się wątpliwości co do tożsamości klienta – odmówić kontynuowania procedury.

Na co zwrócić uwagę podczas zakładania konta na selfie?

Jeśli jesteś już blisko podjęcia decyzji o założeniu konta na selfie, to zwróć uwagę na następujące aspekty:

 • Ile kosztuje prowadzenie rachunku?
 • Czy istnieją warunki do spełnienia, umożliwiające bezpłatne prowadzenie rachunku?
 • Czy bank pobiera jakieś opłaty za samo założenie konta na selfie?
 • Ile kosztują dodatkowe produkty, takie jak karta kredytowa do konta?
 • Ile kosztuje korzystanie z dodatkowych produktów, takich jak karta kredytowa do konta?
 • Jakie są ceny przelewów z konta?
 • Czy wypłaty z bankomatów są darmowe?
 • Czy transakcje krajowe są obarczone kosztami?
 • Ile kosztują transakcje zagraniczne?
 • Ile wynosi oprocentowanie na koncie oszczędnościowym?
 • Czy mając konto w danym banku można korzystać z płatności mobilnych?
 • Czy z konta na selfie można wykonywać przelewy ekspresowe.

Zwróć uwagę na to, że banki od czasu do czasu aktywują promocje, które – często skierowane do nowych klientów – umożliwiają założenie konta na selfie na korzystniejszych warunkach, niż podstawowe. Przykładowo w standardowej ofercie mogą obowiązywać opłaty za prowadzenie konta, a w promocyjnej już nie. Pamiętaj, że najczęściej wzięcie udziału w promocji jest ograniczone czasowo – po zakończeniu promocji pozostanie Ci już tylko standardowa oferta.

Czy warto otworzyć konto na selfie?

W dzisiejszych czasach z całą pewnością warto założyć rachunek na selfie. Zajmuje to bardzo niewiele czasu i nie wymaga osobistej wizyty w oddziale banku. Jest to bardzo wygodny sposób na otwarcie rachunku. Konto na selfie nie będzie w konkretnym banku kosztowało więcej niż inne rachunki oczędnościowo-rozliczeniowe. Ta metoda jest szczególnie przydatna wtedy, kiedy klient pilnie potrzebuje założyć konto, a brakuje mu czasu, aby wykonać to w sposób tradycyjny.

Konto bankowe na selfie – najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy: założyć konto na selfie?

To znaczy otworzyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w danym banku z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Procedura wymaga zrobienia zdjęcia swojej twarzy i dowodu osobistego, a także podania swoich danych. Wszystko trwa do kilkunastu minut.

W jakim banku można założyć rachunek na selfie?

Większość polskich banków umożliwia założenie konta na selfie. Są to na przykład: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, Bank Millennium, mBank, Alior Bank, Nest Bank czy Bank Pekao S.A.

Czy konto na selfie jest darmowe?

Otwarcie konta online, w tym tego na selfie zawsze powinno być darmowe. Prowadzenie konta czasami wiąże się z niedużymi opłatami. Klient może zostać zwolniony z takich opłat, jeśli spełni warunki stawiane przez bank: np. dokonywanie co miesiąc transakcji kartą płatniczą na określoną kwotę czy płatności poprzez Google Pay albo Apple Pay.

Jak długo trwa założenie konta na selfie?

Jest to proces trwający o wiele krócej niż otwieranie rachunku w oddziale banku. W praktyce zajmuje to do kilkunastu minut.

Czy rachunek na selfie to zawsze konto osobiste?

Rachunek na selfie będzie kontem osobistym dla klienta albo dla firmy. Nie ma zatem możliwości, aby założyć konto na dane innej osoby, jednak może się zdarzyć, że rodzic będzie mógł założyć konto na selfie dla swojego dziecka, jeśli taka oferta pojawi się w danym banku – np. ROR na selfie dla nastolatka.