Mieszkanie bezczynszowe – faktycznie bez żadnych opłat?

Mieszkanie bezczynszowe – faktycznie bez żadnych opłat?

mieszkanie bez czynszu

Słysząc o mieszkaniach bezczynszowych można mieć na myśli spore miesięczne oszczędności wynikające z braku opłat czynszowych. Czy skojarzenia te są słuszne? Czy określenie bezczynszowe słusznie przywołuje wyobrażenia o bezkosztowym mieszkaniu?

Co wyróżnia mieszkanie bezczynszowe? 

W ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości można natknąć się na oferty mieszkań bezczynszowych. Nie są to jednak popularne ogłoszenia, bo jak donosi serwis domiporta.pl, udział bezczynszowych mieszkań na rynku nieruchomości wynosi 2,5%. To dane wyliczone na podstawie wszystkich ofert mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym i wtórnym. Główną zasadą, która rządzi mieszkaniami bezczynszowymi, jest brak opłat związanych z utrzymaniem firmy zajmującej się administrowaniem nieruchomością. Z tego powodu takie mieszkania to najczęściej lokale znajdujące się w niewielkich budynkach, w których mamy do czynienia z ograniczoną do minimum częścią wspólną. Zazwyczaj są to niewielkie inwestycje deweloperskie obejmujące szeregowce, w których każdy lokal ma oddzielne wejście lub niewielkie bloki w formie niskiej zabudowy. Mieszkanie bezczynszowe różni się więc od tego spółdzielczego i pozostającego we wspólnocie. Nie ma tutaj opłat na fundusz remontowy oraz za sprzątanie części wspólnych. Chodzi o maksymalne obniżenie kosztów związanych z posiadaniem mieszkania.

Zobacz także: Ubezpieczenie domu – jak wybrać firmę i najlepszą ofertę?

Jakie koszty może generować mieszkanie bezczynszowe?

Brak comiesięcznego tradycyjnego czynszu obejmującego środki na zarządzanie nieruchomością oznacza spore oszczędności. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pewne koszty i tak będzie trzeba ponieść. Wiele zależy od uzgodnień lokatorów zamieszkujących budynek. W przypadku posiadania mieszkania bezczynszowego życie w zgodzie z sąsiadami nabiera nowego znaczenia. Można samodzielnie kosić trawę, zamiatać chodnik, odśnieżać podjazdy lub zatrudnić sprzątaczkę, ale to drugie rozwiązanie generuje dodatkowy koszt. Na wypadek awarii w budynku, np. przeciekającego dachu nie ma przewidzianych środków, więc właściciele lokali bezczynszowych będą zmuszeni ponieść koszty napraw jednorazowo, składając się na dany cel.

Mieszkanie bezczynszowe, mieszkanie z czynszem, dom jednorodzinny – podobieństwa i różnice

Podobieństwo mieszkań bezczynszowych do domów jednorodzinnych jest spore, bo w obu przypadkach z założenia płacimy tylko na wywóz śmieci oraz media. Mieszkania bezczynszowe często posiadają autonomiczne wejście oraz ogródek. Mogą być przystosowane do instalacji kominka. Podobnie jak w przypadku właścicieli domu, na właścicielach mieszkań bez czynszu ciąży obowiązek wykonywania drobnych napraw. Często ci drudzy ostatecznie zawiązują wspólnotę z własnym zarządem i skarbnikiem, aby sprawniej działać w wielu kwestiach. W takich przypadkach konieczne okazuje się zbieranie środków do kasy wspólnej, więc właściciele mieszkań bezczynszowych mogą mieć namiastkę czynszu. To stałe wydatki, które jednak są niższe niż czynsz narzucany przez spółdzielnię. 

Mieszkanie bezczynszowe – czy warto?

Ten, kto zdecyduje się na zakup mieszkania o charakterze bezczynszowym, powinien na własną rękę odkładać środki, które przydadzą się na nieprzewidziane naprawy. Warto też zrobić wstępne rozeznanie na temat sąsiadów przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie lokalu. Ich podejście do zarządzania nieruchomością może mieć duże znaczenie dla późniejszych kosztów. Idealna sytuacja to taka, gdy sąsiedzi dogadają się między sobą i ustalą podział obowiązków pomiędzy siebie, aby zniwelować dodatkowe koszty. Trafniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup mieszkania bezczynszowego z rynku pierwotnego. Nowa nieruchomość nie będzie generowała takich kosztów jej utrzymania, jak stara. Przynajmniej na początku. Mieszkania deweloperskie bywają początkowo zarządzanie przez dewelopera, a budynek objęty jest gwarancją. Według polskiego prawa to deweloper w ramach rękojmi odpowiada za wady budynku przez 5 lat. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania bezczynszowego z rynku wtórnego powinny się zastanowić głębiej. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie ekspertyzy stanu budynku, by zyskać wiedzę na temat potencjalnych wydatków.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *