Porównywarka kont dla młodych – ranking kont bankowych

Rachunki bankowe dla osób młodych to element, który znajdziemy obecnie w ofertach większości instytucji bankowych dostępnych na polskim rynku. Co do zasady, bankowe konto dla młodych okaże się rozwiązaniem bardziej atrakcyjnym finansowo, niż rachunek standardowy: banki przewidują rozmaite zniżki i dodatkowe udogodnienia przeznaczone właśnie dla młodych klientów. Jednocześnie jednak poszczególne oferty potrafią dość znacząco różnić się pomiędzy sobą a wybierając pierwsze konto bankowe warto zwracać uwagę nie tylko na podstawowe parametry, lecz również uwzględniać kilka faktorów dodatkowych.

Prezentowany poniżej ranking kont dla studentów oraz osób młodych obrazuje najbardziej atrakcyjne oferty, jakie są aktualnie dostępne na naszym rynku. W dalszych częściach czytelnik znajdzie natomiast wyjaśnienia dotyczące kilku najbardziej istotnych kwestii dotyczących kryteriów wyboru konta osobistego dla osób młodych.

Ostatnia aktualizacja: 21 Stycznia 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Mobi z Moim ING z promocją do 200 zł
Tak
Promocja
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? transakcje kartą min 300 PLN miesięcznie
Bezplatna-karta
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Konto Jakie Chcę dla Studenta
Tak
? Do 300 zł za otwarcie i do 500 zł za 10 poleceń konta
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? Jeśli zapłacisz co najmniej 1 raz w miesiącu kartą lub BLIKiem, inaczej 8 zł
Bezplatna-karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
PKO BP Konto za Zero
Nie
Promocja
Tak
? wypłaty w PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? gdy zostanie dokonanych 5 transakcji bezgotówkowych (z wyjątkiem przelewów) kartą lub BLIK-iem w okresie rozliczeniowym karty - W przeciwnym razie opłata wyniesie 10 zł miesięcznie.
Bezplatna-karta
Tak
? Za wypłaty gotówki w walutach obcych z bankomatów ich operatorzy mogą pobierać opłaty
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Konto dla Młodych
Tak
? Nowi klienci mogą otrzymać kod uprawniający do korzystania przez 6 m-cy z bezpłatnych usług telemedycznych.
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? 0 zł za obsługę karty debetowej wystarczy wykonać min. 4 transakcje bezgotówkowe (z wyjątkiem przelewów) kartą debetową wydaną do konta lub przy użyciu kodu BLIK w okresie, za który jest pobierana miesięczna opłata za kartę, w przeciwnym razie opłata wynosi 5 zł/mies.
Darmowe konto
Nie
Bezplatna-karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Konto Jakże osobiste z korzyścią dla graczy
Nie
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Brak opłaty za prowadzenie konta dla osób poniżej 26 roku życia lub zapewniających wpływ min. 1500 zł miesięcznie.
Darmowe konto
Tak
? Unikatowa karta dla gracza - Debit Mastercard. Za 0 zł poniżej 18 roku życia lub jeżeli zostaną wykonane transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę min. 300 zł miesięcznie.
Bezplatna-karta
Tak
? Możliwość wyboru tej opcji, jako jednej z dwóch korzyści do wyboru za 0zł.
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Millennium Konto 360° Student
Nie
? założenie konta - 50 zł + dokonanie min. 5 transakcji bezgotówkowej w październiku i listopadzie - 150 zł
Promocja
Tak
? bezpłatne w przypadku min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? bezpłatne w przypadku min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu. W przypadku braku płatności kartą lub BLIKIEM
Darmowe konto
Tak
? bezpłatne w przypadku zapewnienia min. 1000 zł wpływów zewnętrznych i min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
Bezplatna-karta
Tak
? bezpłatne w przypadku min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Konto Przekorzystne dla młodych graczy
Tak
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Bezplatna-karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
Konto Przekorzystne dla młodych
Tak
? „Otwórz Konto Przekorzystne dla młodych i otrzymaj nagrodę 200 zł”
Promocja
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Bezplatna-karta
Tak
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «

Konto dla młodych czy konto dla studenta?

W przeważającej większości wypadków konto dla młodych będzie stanowić ofertę, jaką bank ma przygotowaną dla klientów przynależących do określonej grupy wiekowej. Jednak również w tym aspekcie można dostrzec kilka ważnych różnic. Porównywarka kont dla młodych od razu informuje nas o tym, że mamy do czynienia z kilkoma odmiennymi wariantami ofert bankowych:

 • Konta dla osób, które mieszczą się w określonej dolnej granicy wieku(18 lat) oraz nie przekraczają górnej granicy(24-27 lat)
 • Konta dla młodych, które mogą zakładać także osoby małoletnie(dolna granica wieku wynosi 13 lat)
 • Konta dla osób, które nie tylko spełniają kryterium wiekowe, ale także są w stanie wykazać np. status studenta lub status osoby uczącej się

Należy jednak zaznaczyć, że większość banków stosuje wyłącznie kryterium wiekowe. Tym niemniej, w niektórych przypadkach dostęp do rachunku bankowego może wymagać ponadto posiadania statusu studenta lub ucznia. 

Koszty konta dla młodych, czyli kilka słów o opłatach

Była już mowa o tym, że generalnie konta dla młodych odznaczają się atrakcyjniejszymi warunkami, niż ma to miejsce w przypadku oferty standardowej. Najczęściej podstawową różnicę stanowi brak opłaty za prowadzenie rachunku. W odniesieniu do oferty standardowych rachunków osobistych taka opłata jest co miesiąc pobierana przez bank, przy czym niekiedy istnieje możliwość jej anulowania, np. poprzez dokonanie w ciągu miesiąca transakcji na określoną kwotę lub uzyskiwania przychodu przekraczającego pewną granicę.

Nie należy jednak z tym wyciągać wniosku, że darmowe konto bankowe dla młodych zawsze będzie całkowicie pozbawione opłat. Na jakie więc prowizje i opłaty możemy się natknąć. Należy tutaj wymienić przede wszystkim:

 • Opłatę za korzystanie z karty
 • Opłatę za przelewy
 • Opłatę za wypłatę pieniędzy w bankomatach
 • Prowizję za wpłatę środków w oddziale lub wpłatomacie

Jednak bynajmniej nie każde konto dla młodych będzie wiązać się z wymienionymi opłatami. W przypadku najbardziej atrakcyjnych ofert możliwy jest brak niemal wszystkich wymienionych opłat, z pominięciem prowizji z wypłatę w bankomatach. Co to oznacza? Najlepsze konto bankowe dla młodych będzie wykazywać następujące cechy:

 • Brak opłaty miesięcznej
 • Brak opłaty za kartę debetową
 • Darmowe przelewy standardowe

Nieco bardziej zawiła jest kwestia prowizji za korzystanie z bankomatów. Tutaj zasadniczo bank także może oferować brak opłat, jednak najczęściej darmowe będzie korzystanie jedynie z bankomatów należących do naszego banku. Jak przekonamy się w kolejnej części tekstu, może się to okazać naprawdę istotnym czynnikiem.

Podstawowe koszty konta dla młodych to jeszcze nie wszystko

Zacznijmy od opłat za korzystanie z bankomatów. Możemy założyć, że dany oferuje opcję całkowicie darmowych wpłat i wypłat jednak dotyczy to wyłącznie bankomatów należących właśnie do tego banku. Gdzie znajduje się przysłowiowy haczyk? Otóż niektóre z banków posiadają naprawdę rozbudowaną strukturę bankomatów, która obejmuje praktycznie całą Polskę a bankomaty można znaleźć bez problemu nawet w mniejszych miejscowościach. Gorzej przedstawia się sprawa, jeżeli bank posiada niewielką liczbę bankomatów. W tym ostatnim wypadku może się okazać, że tak naprawdę każda wypłata gotówki będzie wiązać się z prowizją, ponieważ np. najbliższy bankomat naszego banku znajduje się na drugim końcu miasta.

Wniosek? Wybierając pierwsze konto bankowe warto uwzględniać nie tylko koszty podstawowe, lecz także kilka dodatkowych czynników. Przede wszystkim warto sprawdzić liczbę bankomatów posiadanych przez dany bank a także ich rozmieszczenie w naszej okolicy. Następnie należy sprawdzić, jaką opłatę pobiera bank za skorzystanie z bankomatu innej sieci. 

Następny ważny czynnik jeżeli chodzi o koszty konta dla młodych to opłaty za przelewy błyskawiczne. W niektórych przypadkach może nam zależeć na jak najszybszym transferze pieniędzy. Może się jednak okazać, że nasz bank nie tylko nie oferuje darmowych przelewów ekspresowych ale też pobiera wysoką prowizją za każdą tego rodzaju transakcję. 

Konto bieżące czy raczej rachunek oszczędnościowy?

Istnieje jeszcze jeden istotny aspekt, który w niektórych wypadkach dobrze jest brać pod uwagę wybierając najlepsze konto bankowe dla młodych. Chodzi tutaj o możliwość powiązania rachunku bieżącego z kontem oszczędnościowym a także warunki oferowane przez konto oszczędnościowe. W przypadku sporej części młodych klientów konto bankowe, przynajmniej z początku, ma de facto służyć przede wszystkim gromadzeniu kapitału, np. poprzez regularne wpłaty od rodziców. W takiej sytuacji powiązanie SOR-u z kontem oszczędnościowym będzie opcją znacznie bardziej korzystną, niż użytkowanie jedynie rachunku bankowe.

Co więc warto sprawdzić? Przede wszystkim dobrze jest zorientować się, czy dany bank oferuje specjalne konto oszczędnościowe dla młodych. Tego rodzaju rachunki oszczędnościowe przeważnie odznaczają się atrakcyjniejszymi warunkami, niż konto oszczędnościowe na zasadach standardowych. Kolejny krok to rzecz jasna sprawdzenie warunków umowy, w tym przede wszystkim takich faktorów, jak:

 • Oprocentowanie konta oszczędnościowe
 • Ewentualna opłata miesięczna za konto oszczędnościowe dla młodych
 • Opłaty za przelewy z konta oszczędnościowego

W obecnych realiach oczywiście trudno liczyć na zadowalające oprocentowanie jakiegokolwiek konta oszczędnościowego. Wynika to z wysokiej inflacji oraz niskich stóp procentowych. Tym niemniej, na rynku nadal znajdują się oferty zakładające oprocentowanie w granicach 3%. Warto jednak pamiętać, że ewentualne zyski z oprocentowania mogą być pomniejszane np. przez opłatę za prowadzenie konta oszczędnościowe a w niektórych wypadkach także przez opłaty za przelewy. Należy więc sprawdzić, czy oferowane nam konto oszczędnościowe wiąże się z opłatą a jeżeli tak, to jaka jest jej wysokość.

Konto dla młodych a konto dla dzieci

Klienci często mylnie zakładają, że w ramach oferty każdego banku konto dla osób młodych jest dokładnie tym samym, co konto dla dzieci. W rzeczywistości jednak mogą to być dwie odrębne kwestie. Przede wszystkim, niektóre spośród banków oferują rachunki osobiste jedynie dla klientów w wieku co najmniej 18 lat, ergo dla osób pełnoletnich. Jednocześnie polskie prawo umożliwia założenie konta osobistego przez każdą osobę, która ukończyła lat 13. Aby jednak skorzystać z tej możliwości trzeba znaleźć bank, który ma w swojej ofercie rachunki dla klientów poniżej 18 roku życia.

Kolejna ważna informacja dotyczy statusu konta dla młodych: może być ono rachunkiem osobistym w sensie ścisłym lub też stanowić część SOR-u rodzica. Pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej bezpieczna, ponieważ konto dla młodych, które stanowi wyłączną własność dziecka będzie np. nietykalne dla komornika w sytuacji, gdyby rodzice popadli w trudną sytuację finansową.

Co natomiast jeżeli chodzi o konta dla dzieci poniżej 13 roku życia? Tutaj już niestety jedyną możliwość stanowi otworzenie rachunku połączonego z kontem rodzica czy też opiekuna ustawowego.