Ranking kont osobistych

Każdy w pewnym momencie jest zmuszony założyć konto osobiste. Czasem z uwagi na podjęcie pracy, czasem przez wzgląd na niezadowolenie z aktualnie posiadanego konta. Dla takich osób przygotowaliśmy zestawienie ofert bankowych, bo jest ich całkiem sporo i przeglądanie poszczególnych stron banku zajęłoby sporo czasu.

Poniższy ranking kont osobistych to pewne oferty, mocno zróżnicowane, aby każdy mógł znaleźć tę jedną, najkorzystniejszą dla siebie. Znalazły się w nim konta bankowe online. Można je założyć bez potrzeby wyjścia z domu. Banki premiują internetowe aktywności na koncie.

Ostatnia aktualizacja: 2 Października 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Osobiste dla młodych ING Bank Śląski
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste i Oszczędnościowe Nest Bank
Tak
? Wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych VeloBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Internetowe ZEROzłotowe
Tak
? bankomaty własne bez ograniczeń, bankomaty Euronet powyżej 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie
Tak
? własne i Planet Cash oraz 7 zł za wypłatę gotówki kartą z pozostałych bankomatów
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? 10% ZNIŻKI NA BILETY W CINEMA CITY
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych Pekao S.A.
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? bon 50 zł na zakupy w Żabce do 200 zł za spełnienie warunków 8% na Koncie Oszczędnościowym
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto osobiste Direct ING Bank Śląski
Tak
? PlanetCash i ING
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste mBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Nie
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za 3 przelewy ekspresowe w miesiącu, 0 zł za przelewy krajowe przez internet
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste PKO BP
Tak
? wypłaty w PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «

Rodzaje kont bankowych

Banki posiadają w swojej ofercie dwa podstawowe produkty finansowe. To konto osobiste oraz konto oszczędnościowe, dwa odrębne narzędzia. Trudno więc je porównywać, ale należy określić, do kogo każde z nich zostało skierowane. 

Konto osobiste czy oszczędnościowe?

Rachunek oszczędnościowy może być kojarzony z osobistym, bo przecież należy on do posiadacza. Chodzi jednak o to, że służy on do nie tak aktywnego korzystania, jak w przypadku konta osobistego. Kontem osobistym określa się rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy przeznaczony do codziennego zarządzania finansami osób fizycznych z nieograniczonym dostępem do środków. Można na nim gromadzić środki pieniężne, np. z wynagrodzenia, ale i zlecać płatności. Banki często zaznaczają, że nie można na nim przechowywać środków pieniężnych otrzymywanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Natomiast konto oszczędnościowe jest dedykowane osobom, które poszukują bezpiecznego sposobu na przechowywanie oszczędności i ich gromadzenie z szansą na zysk. O ile konto osobiste z oprocentowaniem naprawdę trudno znaleźć, bo rzeczywiście nie służy ono do oszczędzania, to oferty rachunku oszczędnościowego już to oprocentowanie mają. W ostatnim czasie nie jest ono wysokie z uwagi na obniżenie stóp procentowych, ale wystarczy skorzystać z promocji, żeby cieszyć się zyskiem.

Osoby, które chciałyby korzystać z obu produktów bankowych, mogą wybrać konto osobiste z otwartym kontem oszczędnościowym, które banki często oferują na dogodnych warunkach. Zawierając umowę z bankiem na oba produkty, można zyskać tańsze konta, a często nawet darmowe. Dzięki temu środki zgromadzone na koncie nie są obciążone wydatkami związanymi z posiadaniem czy korzystaniem z konta.

Opłaty za korzystanie z rachunku i opłaty dodatkowe

Bez względu na to, jakie konto bankowe zdecydujesz się założyć, musisz pamiętać o opłatach. Banki stosują różne opłaty w obu rodzajach kont. Czasem trzeba płacić za samo posiadanie konta. Na szczęście założenie jest zwykle darmowe.

Wśród opłat za konto osobiste pojawiają się te za:

 • kartę (jej wydanie/posiadanie)
 • wpłaty we wpłatomatach i wypłaty w bankomatach,
 • przelewy,
 • polecenia zapłaty,
 • zlecenia stałe,
 • wypłatę środków w placówce,
 • korzystanie z dodatkowych usług.

Część wynagrodzenia dla banku to opłaty, a część to prowizje. Podobnie sprawa kosztów wygląda w przypadku konta oszczędnościowego. Jednak tutaj każda wypłata może skutkować wyższą opłatą. Ma to zniechęcić posiadacza do zbyt częstego korzystania z oszczędności.

A może konto dla młodych?

Młodzież i osoby studiujące na uczelniach wyższych to osobna grupa docelowa instytucji finansowych. Te przygotowały dla nich oddzielną ofertą występującą często pod nazwą konto dla młodych. To specjalna oferta z myślą o osobach, które nie z racji wieku nie mogą zapewnić stałych wpływów na konto. Zwykle uwzględnia ona potrzeby młodego człowieka. Nastawiona jest na korzystanie z internetowej bankowości, aplikacji, a także innych nowoczesnych narzędzi. Co istotne, konto dla młodych z oprocentowaniem pojawia się częściej niż zwykłe konto osobiste.

Które konto osobiste jest najkorzystniejsze?

Oferty banków są do siebie podobne, jednak tylko na pierwszy rzut oka. Wystarczy przejrzeć ranking kont osobistych, aby przekonać się, że różnica jest spora, zwłaszcza jeśli chodzi o opłaty, bonusy, funkcjonalności. W jednym banku posiadacz konta zapłaci za kartę płatniczą, w innym nie. Jeden naliczy pokaźną prowizję za pobranie pieniędzy w banku, inny tego nie zrobi.

Każdy zatem powinien prześledzić podstawowe opłaty i znaleźć te dodatkowe. Po szczegóły warto skierować się na stronę banku i przejrzeć zamieszczony tam dokument pod nazwą Taryfa opłat i prowizji.

Na co uważać otwierając konto bankowe z premią pieniężną lub innym bonusem?

Banki od kilku lat stosują bardzo skuteczną metodę na przyciągnięcie klienta. To konto osobiste z bonusem pozwalające zyskać albo premię pieniężną, albo dodatkowe profity w wyniku zawarcia umowy z bankiem. Wielu przekonuje, że na takich akcjach promocyjnych można zarobić. I rzeczywiście, instytucje wypłacą regulaminową nagrodę posiadaczowi rachunku, jednak zwykle trzeba wcześniej nie tylko założyć konto, ale też wykazać się określoną aktywnością w korzystaniu z niego. Niedoczytanie warunków przyznania bonusu może skutkować tym, że mimo miało być konto osobiste z premią, posiadacz nie będzie mógł się nią cieszyć.

A szkoda, bo wszystkie czynności wymagane do zgarnięcia dodatkowej gotówki można często wykonać, nie ruszając się z fotela. Banki w ofertach promocyjnych z gotówką za założenie konta często stawiają jeden podstawowy warunek: stroną umowy z bankiem nie mogą być osoby, które posiadały już konto osobiste jako klienci tegoż banku. Czasem w ogóle, a czasem w ciągu minionego roku czy dwóch. Oferty promocyjne związane z otwarciem konta często charakteryzują się:

 • ograniczoną pulą dostępności kont promocyjnych, co oznacza, że po wcześniejszym jej wyczerpaniu promocja zostanie zakończona,
 • z góry określonym sposobem założenia konta, rejestracji do udziału w promocji,
 • brakiem możliwości wypowiedzenia umowy przez określony czas od założenia konta,
 • wskazanym terminem wypłaty całego bonusu lub jego części.

Warunki do spełnienia przez uczestnika promocji to m.in.:

 • określona ilość płatności kartą lub BLIK,
 • zapewnienie wpływów w określonej ilości/wartości,
 • polecenie konta innej osobie,
 • dyspozycja o zmianie konta, na które będzie wpływało wynagrodzenie,
 • logowanie do aplikacji mobilnej.

Promocje nie działają więc tak, że premia zostaje wypłacona zaraz po zawarciu umowy z bankiem i można zamknąć konto. Należy mieć tego świadomość. Za każdą promocją kryją się określone wymogi i tylko właściwe ich spełnienie zapewnia szansę zdobycia pieniędzy do konta. Nie zawsze do zgarnięcia jest gotówka. Często banki proponują inne profity dla posiadacza konta, np.:

 • określoną ilość biletów do kin określonej sieci,
 • podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym,
 • zwrot za transakcje telefonem.

Na czym polega konto osobiste z debetem?

Debet jest przyznawany posiadaczowi, gdy ten zdecydował otworzyć konto osobiste z debetem, ale można też wnioskować o niego w trakcie korzystania z konta. Pozwala na uzyskanie dodatkowej gotówki przy minimalnych formalnościach. Posiadacz rachunku dysponuje środkami dowolnie, a na spłatę ma zazwyczaj 30 dni od momentu, gdy zacznie korzystać z dodatkowych środków.

Wysokość debetu bank ustala indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim systematyczne wpływy i średnią miesięczną ich wysokość. Nie bez znaczenia w tej kwestii pozostaje rodzaj konta. Każdy wpływ na konto jest zaliczany na poczet salda debetowego. Oprocentowanie debetu na koncie wynika ze zmiennej stopy procentowej. Instytucja finansowa pobiera je tylko od faktycznie wykorzystanych środków. 

Sprawdź inne rankingi