Ranking kont osobistych

Każdy w pewnym momencie jest zmuszony założyć konto osobiste. Czasem z uwagi na podjęcie pracy, czasem przez wzgląd na niezadowolenie z aktualnie posiadanego konta. Dla takich osób przygotowaliśmy zestawienie ofert bankowych, bo jest ich całkiem sporo i przeglądanie poszczególnych stron banku zajęłoby sporo czasu.

Poniższy ranking kont osobistych to pewne oferty, mocno zróżnicowane, aby każdy mógł znaleźć tę jedną, najkorzystniejszą dla siebie. Znalazły się w nim konta bankowe online. Można je założyć bez potrzeby wyjścia z domu. Banki premiują internetowe aktywności na koncie.

Ostatnia aktualizacja: 21 Czerwca 2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Osobiste VeloBank
0 zł
Przelew online
0/5 zł
? 0 zł - bankomaty sieci Planet Cash oraz pozostałe bankomaty (jeśli wykonasz min. 5 transakcji kartą/ BLIK-iem)
5 zł - pozostałe bankomaty bez spełnienia warunku aktywności
Bankomaty
0 zł
Konto
0/7 zł
? Karta będzie darmowa, jeśli wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem miesięcznie lub masz mniej niż 26 lat. W przeciwnym razie opłata za kartę wyniesie 7 zł.
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste Citi Handlowy
0 zł
? za przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir
Przelew online
0 zł
? za wypłaty z bankomatów Citi i 4 wypłaty z innych bankomatów
Bankomaty
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Konto
0 zł
? za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste BNP Paribas
0 zł
Przelew online
0/7 zł
? 0 zł - osoby do ukończenia 26 r.ż./ wypłaty z bankomatów własnych banku/ dwie pierwsze wypłaty w bankomatach obcych w każdym miesiącu (jeśli wykonasz 1 transakcję bezgotówk. i wpływ w wys.500 zł/ mies.)
W pozostałych przypadkach koszt wypłaty to 2,3% min. 5 zł.
Bankomaty
0 zł
Konto
0/7 zł
? Nic nie zapłacisz, jeżeli:
- masz mniej niż 26 lat,
- wykonasz min. 3 transakcje bezgotówkowe, min. 1 raz zalogujesz się do bankowości GOonline lub aplikacji GOmobile oraz wyrazisz zgody na komunikację marketingową.
W przeciwnym razie opłata za kartę wynosi 7 zł.
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste Alior Bank
0 zł
Przelew online
0/5 zł
? - 0 zł za wypłaty w bankomatach własnych, w bankomatach za granicą oraz powyżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet,
- 5 zł za wypłaty w bankomatach obcych oraz poniżej 100 zł w bankomatach sieci Euronet
Bankomaty
0 zł
Konto
0/6 zł
? Unikniesz opłaty za kartę, jeśli dokonasz płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł/ mies.
W przeciwnym razie koszt karty wyniesie 6 zł.
Karta
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - Konto Santander
0 zł
? 0 zł za zlecenia stałe i polecenia zapłaty 0 zł za przelewy natychmiastowe i zwykłe w internecie
Przelew online
0 zł
? 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów BLIKIEM 0 zł za wypłaty i wpłaty z bankomatów Santander Bank Polska
Bankomaty
0/6 zł
? 0 zł za prowadzenie konta i kartę do konta (jeśli co miesiąc zapłacisz łącznie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM, w przeciwnym wypadku 6 zł za konto i 9 zł za kartę)
Konto
0/9 zł
? 0 zł za prowadzenie konta i kartę do konta (jeśli co miesiąc zapłacisz łącznie min. 300 zł kartą lub BLIKIEM, w przeciwnym wypadku 6 zł za konto i 9 zł za kartę)
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste PKO BP
0 zł
Przelew online
0/10 zł
? Wypłaty z bankomatów własnych są darmowe. Z pozostałych bankomatów: 10 zł.
Bankomaty
0 zł
Konto
0/10 zł
? Opłaty 10 zł unikniesz, jeżeli w ciągu miesiąca wykonasz min. 5 transakcji bezgotówkowych
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste mBank
0 zł
Przelew online
0/2,50 zł
? - 0 zł - wypłaty w kwocie min. 100 zł
- 2,50 zł - wypłaty poniżej 100 zł
Bankomaty
0 zł
Konto
0/7 zł
? - 0 zł - jeżeli wykonasz transakcje bezgotówkowe na min. 350 zł/mies.
- 7 zł - w przypadku niespełnienia powyższego warunku aktywności
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto dla młodych Pekao S.A.
0 zł
Przelew online
0/ 2,3% min. 5 zł
? - 0 zł - bankomaty własne banku,
- 0 zł - 2 pierwsze wypłaty w mies. z bankomatów obcych (pod warunkiem spełnienia warunków aktywności)
- 2,3% min. 5 zł – w pozostałych przypadkach.
Od klientów do 26 roku życia opłata nie jest pobierana.
Bankomaty
0 zł
Konto
0/4 zł
? - 0 zł - jeśli zapewnisz jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł/ mies. oraz wykonasz min. 1 transakcję bezgotówkową kartą/ Google Pay/ Apple Pay/ PeoPay
- 4 zł - w przypadku niespełnienia powyższych warunków.
Od klientów do 26 roku życia opłata nie jest pobierana.
Karta
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste i Oszczędnościowe Nest Bank
0 zł
Przelew online
0/6 zł
? - 0 zł - bankomaty Euronet
- 6 zł - pozostałe bankomaty
Bankomaty
0 zł
Konto
0 zł
Karta
» SPRAWDŹ «

Rodzaje kont bankowych

Banki posiadają w swojej ofercie dwa podstawowe produkty finansowe. To konto osobiste oraz konto oszczędnościowe, dwa odrębne narzędzia. Trudno więc je porównywać, ale należy określić, do kogo każde z nich zostało skierowane. 

Konto osobiste czy oszczędnościowe?

Rachunek oszczędnościowy może być kojarzony z osobistym, bo przecież należy on do posiadacza. Chodzi jednak o to, że służy on do nie tak aktywnego korzystania, jak w przypadku konta osobistego. Kontem osobistym określa się rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy przeznaczony do codziennego zarządzania finansami osób fizycznych z nieograniczonym dostępem do środków. Można na nim gromadzić środki pieniężne, np. z wynagrodzenia, ale i zlecać płatności. Banki często zaznaczają, że nie można na nim przechowywać środków pieniężnych otrzymywanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Natomiast konto oszczędnościowe jest dedykowane osobom, które poszukują bezpiecznego sposobu na przechowywanie oszczędności i ich gromadzenie z szansą na zysk. O ile konto osobiste z oprocentowaniem naprawdę trudno znaleźć, bo rzeczywiście nie służy ono do oszczędzania, to oferty rachunku oszczędnościowego już to oprocentowanie mają. W ostatnim czasie nie jest ono wysokie z uwagi na obniżenie stóp procentowych, ale wystarczy skorzystać z promocji, żeby cieszyć się zyskiem.

Osoby, które chciałyby korzystać z obu produktów bankowych, mogą wybrać konto osobiste z otwartym kontem oszczędnościowym, które banki często oferują na dogodnych warunkach. Zawierając umowę z bankiem na oba produkty, można zyskać tańsze konta, a często nawet darmowe. Dzięki temu środki zgromadzone na koncie nie są obciążone wydatkami związanymi z posiadaniem czy korzystaniem z konta.

Jak wskazuje analityk finansowy porównywarki Czerwona Skarbonka – Daria Rek:

Podczas wyboru konta osobistego, istotne jest zwrócenie uwagi na kilka centralnych elementów: oprocentowanie, opłaty związane z prowadzeniem konta, dostępność oraz koszty przelewów, sieć bankomatów, oraz standard obsługi klienta. Aby znaleźć konto idealnie dopasowane do naszych potrzeb, warto zestawić ze sobą oferty różnych banków (korzystając przy tym z porównywarek finansowych czy aktualizowanych rankingów) oraz uważnie przejrzeć regulamin, aby zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych kosztów. (na podstawie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/rodzaje-kont-bankowych/)

Opłaty za korzystanie z rachunku i opłaty dodatkowe

Bez względu na to, jakie konto bankowe zdecydujesz się założyć, musisz pamiętać o opłatach. Banki stosują różne opłaty w obu rodzajach kont. Czasem trzeba płacić za samo posiadanie konta. Na szczęście założenie jest zwykle darmowe.

Wśród opłat za konto osobiste pojawiają się te za:

 • kartę (jej wydanie/posiadanie)
 • wpłaty we wpłatomatach i wypłaty w bankomatach,
 • przelewy,
 • polecenia zapłaty,
 • zlecenia stałe,
 • wypłatę środków w placówce,
 • korzystanie z dodatkowych usług.

Część wynagrodzenia dla banku to opłaty, a część to prowizje. Podobnie sprawa kosztów wygląda w przypadku konta oszczędnościowego. Jednak tutaj każda wypłata może skutkować wyższą opłatą. Ma to zniechęcić posiadacza do zbyt częstego korzystania z oszczędności.

A może konto dla młodych?

Młodzież i osoby studiujące na uczelniach wyższych to osobna grupa docelowa instytucji finansowych. Te przygotowały dla nich oddzielną ofertą występującą często pod nazwą konto dla młodych. To specjalna oferta z myślą o osobach, które nie z racji wieku nie mogą zapewnić stałych wpływów na konto. Zwykle uwzględnia ona potrzeby młodego człowieka. Nastawiona jest na korzystanie z internetowej bankowości, aplikacji, a także innych nowoczesnych narzędzi. Co istotne, konto dla młodych z oprocentowaniem pojawia się częściej niż zwykłe konto osobiste.

Które konto osobiste jest najkorzystniejsze?

Oferty banków są do siebie podobne, jednak tylko na pierwszy rzut oka. Wystarczy przejrzeć ranking kont osobistych, aby przekonać się, że różnica jest spora, zwłaszcza jeśli chodzi o opłaty, bonusy, funkcjonalności. W jednym banku posiadacz konta zapłaci za kartę płatniczą, w innym nie. Jeden naliczy pokaźną prowizję za pobranie pieniędzy w banku, inny tego nie zrobi.

Każdy zatem powinien prześledzić podstawowe opłaty i znaleźć te dodatkowe. Po szczegóły warto skierować się na stronę banku i przejrzeć zamieszczony tam dokument pod nazwą Taryfa opłat i prowizji.

Na co uważać otwierając konto bankowe z premią pieniężną lub innym bonusem?

Banki od kilku lat stosują bardzo skuteczną metodę na przyciągnięcie klienta. To konto osobiste z bonusem pozwalające zyskać albo premię pieniężną, albo dodatkowe profity w wyniku zawarcia umowy z bankiem. Wielu przekonuje, że na takich akcjach promocyjnych można zarobić. I rzeczywiście, instytucje wypłacą regulaminową nagrodę posiadaczowi rachunku, jednak zwykle trzeba wcześniej nie tylko założyć konto, ale też wykazać się określoną aktywnością w korzystaniu z niego. Niedoczytanie warunków przyznania bonusu może skutkować tym, że mimo miało być konto osobiste z premią, posiadacz nie będzie mógł się nią cieszyć.

A szkoda, bo wszystkie czynności wymagane do zgarnięcia dodatkowej gotówki można często wykonać, nie ruszając się z fotela. Banki w ofertach promocyjnych z gotówką za założenie konta często stawiają jeden podstawowy warunek: stroną umowy z bankiem nie mogą być osoby, które posiadały już konto osobiste jako klienci tegoż banku. Czasem w ogóle, a czasem w ciągu minionego roku czy dwóch. Oferty promocyjne związane z otwarciem konta często charakteryzują się:

 • ograniczoną pulą dostępności kont promocyjnych, co oznacza, że po wcześniejszym jej wyczerpaniu promocja zostanie zakończona,
 • z góry określonym sposobem założenia konta, rejestracji do udziału w promocji,
 • brakiem możliwości wypowiedzenia umowy przez określony czas od założenia konta,
 • wskazanym terminem wypłaty całego bonusu lub jego części.

Warunki do spełnienia przez uczestnika promocji to m.in.:

 • określona ilość płatności kartą lub BLIK,
 • zapewnienie wpływów w określonej ilości/wartości,
 • polecenie konta innej osobie,
 • dyspozycja o zmianie konta, na które będzie wpływało wynagrodzenie,
 • logowanie do aplikacji mobilnej.

Promocje nie działają więc tak, że premia zostaje wypłacona zaraz po zawarciu umowy z bankiem i można zamknąć konto. Należy mieć tego świadomość. Za każdą promocją kryją się określone wymogi i tylko właściwe ich spełnienie zapewnia szansę zdobycia pieniędzy do konta. Nie zawsze do zgarnięcia jest gotówka. Często banki proponują inne profity dla posiadacza konta, np.:

 • określoną ilość biletów do kin określonej sieci,
 • podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym,
 • zwrot za transakcje telefonem.

Na czym polega konto osobiste z debetem?

Debet jest przyznawany posiadaczowi, gdy ten zdecydował otworzyć konto osobiste z debetem, ale można też wnioskować o niego w trakcie korzystania z konta. Pozwala na uzyskanie dodatkowej gotówki przy minimalnych formalnościach. Posiadacz rachunku dysponuje środkami dowolnie, a na spłatę ma zazwyczaj 30 dni od momentu, gdy zacznie korzystać z dodatkowych środków.

Wysokość debetu bank ustala indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim systematyczne wpływy i średnią miesięczną ich wysokość. Nie bez znaczenia w tej kwestii pozostaje rodzaj konta. Każdy wpływ na konto jest zaliczany na poczet salda debetowego. Oprocentowanie debetu na koncie wynika ze zmiennej stopy procentowej. Instytucja finansowa pobiera je tylko od faktycznie wykorzystanych środków. 

Sprawdź inne rankingi