Ubezpieczenie domu – jak wybrać firmę i najlepszą ofertę?

Ubezpieczenie domu – jak wybrać firmę i najlepszą ofertę?

ubezpieczenie domu

Zakup własnego domu lub mieszkania to bez żadnych wątpliwości jedna z najpiękniejszych chwil w naszym życiu. W końcu posiadamy własne lokum, miejsce będące naprawdę „nasze”. Niestety, lista formalności oraz wymogów, jakie należy wypełnić nie kończy się w momencie odbioru lokalu oraz wprowadzenia się do niego. Pamiętajmy, że zarówno dom lub mieszkanie mogą ulec różnym wypadkom, od pożaru po rabunek. Czasami jesteśmy przekonani, że tego rodzaju „nieszczęścia” są czymś właściwie rzadkim. Statystyki mówią jednak co innego. Właśnie z tego powodu po zakupie domu albo mieszkania należy możliwie jak najprędzej zaopatrzyć się również w odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Wybór dostępnych rozwiązań w tym zakresie jest naprawdę szeroki. Warto więc pamiętać, że ubezpieczenie domu zawsze powinno być możliwie w jak najwyższym stopniu dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Na co więc przede wszystkim należy zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie domu lub mieszkania? Przyjrzymy się tej sprawie nieco dokładniej.

Ubezpieczenie domu: co trzeba o tym wiedzieć?

Przede wszystkim, wybierając polisę ubezpieczeniową dla domu czy mieszkania nie należy kierować się wyłącznie kosztem. Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami przeważnie wynoszą kilkanaście do kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca. Tymczasem zakres ochrony oferowanej przez danego ubezpieczyciela może być już naprawdę znacząco szerszy, niż w przypadku innej oferty.

Jakie faktory koniecznie powinno zawierać dobre ubezpieczenie domu? Należy wymieć tutaj przede wszystkim:

  • Ubezpieczenie na wypadek losowych wypadków
  • Ubezpieczenie na wypadek kradzieży/rabunku
  • Assitance

W pierwszym wypadku należy oczywiście zwrócić uwagę na szczegółową listę wypadków obejmujących ubezpieczenie jak też listę wyłączeń od ochrony z tytułu polisy. Na tej pierwszej koniecznie powinny znaleźć się takie okoliczności, jak pożary, powodzie, wichury oraz inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Warto również zwrócić uwagę na to, czy polisa obejmuje takie sytuacje, jak przepięcie, uszkodzenie nieruchomości wskutek wypadku(np. uderzenie pojazdu) oraz uszkodzenie instalacji na skutek przemarznięcia.

Co do zasady, polisa będzie najpewniej wyłączona lista zdarzeń, do których doszło na skutek niedbalstwa lub winy właściciela, a więc np. uszkodzenie spowodowane brakiem regularnych przeglądów technicznych. Polisa nie będzie również obejmować ewentualnych szkód powstałych z powodu błędów w zakresie projektów budynku lub błędów wykonawczych.

W drugim przypadku sprawa jest znacznie prostsza, jednak ubezpieczyciel najpewniej również zawrze w umowie wyłącznie odnośnie sytuacji, w której do rabunku doszło na skutek nieodpowiedniego zabezpieczenia lokalu. W tym wypadku warto oczywiście zwrócić uwagę na to, czy punkt ten został doprecyzowany, tj. jakie konkretnie rodzaje niedopatrzeń przewiduje ubezpieczyciel.

Assitance przyda się nam natomiast w sytuacji różnego rodzaju awarii. Takie ubezpieczenie może zawierać również opcję zapewnienia nam przez ubezpieczyciela lokalu tymczasowego w sytuacji, kiedy awaria lub uszkodzenie budynku np. czasowo uniemożliwiają mieszkanie w lokalu. Oczywiście, również tutaj należy zwracać uwagę na konkrety, a więc konkretne sytuacje, które ubezpieczyciel podaje jako przypadki objęte ochroną w ramach polisy.

Zobacz także: 8 sposobów zarządzania finansami domowymi

Ubezpieczenie domu to także obowiązki

Praktyka pokazuje, że osoby decydujące się na ubezpieczenie domu lub mieszkania często zapominają o tym, iż podpisując umowę ubezpieczeniową zobowiązują się do regularnego wykonywania określonych czynności. Przede wszystkim będzie chodzić tutaj o dokonywanie czasowych przeglądów technicznych lokalu. Ubezpieczyciel może jednak zawrzeć w umowie również inne klauzule zobowiązujące nas np. do zachowywania w lokalu odpowiedniej temperatury, stosowania drzwi i okien antywłamaniowych itd. Lista tego rodzaju wymagań będzie różnić się w zależności od zakresu ochrony jaką oferuje polisa oraz specyfiki oferty danego ubezpieczyciela. Co oczywiste, należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami, jakie nakłada na nas ubezpieczyciel, zwracając przy tym uwagę na to, czy owe wymogi zostały opisane w sposób przejrzysty oraz precyzyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *