Strona nie została znaleziona

hipoteka

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Własne mieszkanie to marzenie większości z nas. Problem w tym, że wyłożenie z własnej kieszeni 200, 300 lub 400 tysięcy złotych zdecydowanie przekracza możliwości statystycznego Polaka. Chcąc czy nie chcąc, jesteśmy więc skazani na usługi banków, a mówiąc dokładniej: na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wiele osób zastanawia się nad tym, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt…
Czytaj dalej

upoważnienie do konta bankowego

Upoważnienie do konta bankowego – jak je ustanowić?

Upoważnienie do konta bankowego to dokument, który pozwala osobie trzeciej na wykonywanie określonych czynności związanych z rachunkiem bankowym w imieniu jego właściciela lub współwłaściciela. Upoważnienie może być przydatne w sytuacjach, gdy sami nie możemy lub nie chcemy zajmować się sprawami finansowymi, np. ze względu na chorobę, wyjazd czy brak czasu. W tym artykule dowiesz się,…
Czytaj dalej

źle rozliczony pit

Źle rozliczony pit – jakie są konsekwencje?

Na czym tak właściwie polega podatek PIT? Jest to nic innego jak podatek o charakterze bezpośrednim obejmujący swym zakresem wyłącznie dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. PIT odprowadzany jest przez podatników nim objętych z tytułu uzyskanych przez nich przychodów w ramach wykonywanego zawodu, wynajmu, emerytury, działalności gospodarczej, a także sprzedaży wszelkiego rodzaju nieruchomości. Samo rozliczenie podatku…
Czytaj dalej

karty kredytowe

Karta visa czy MasterCard, znajdź różnicę!

Narodowy Bank Polski podaje, że liczba kart wynosi aktualnie w Polsce 38 milionów 513 tys. 266 sztuk. Większość z nich należy do klientów indywidualnych a prawie 80% to karty płatności zbliżeniowej. Z danych wynika, że ponad 78% to karty debetowe, 15% kredytowe. Karty płatnicze, debetowe oraz kredytowe wydawane są przez banki. Ich popularność determinuje wygoda…
Czytaj dalej

monit

Monit skuteczny, ale kosztowny

Gdybyśmy chcieli określić cechy współczesnego społeczeństwa z pewnością jedną z nich byłoby odniesienie do zadłużonego społeczeństwa. Z roku na rok coraz łatwiejszy dostęp do pożyczek i kredytów powoduje, że liczba klientów banków i pozostałych instytucji rynku usług finansowych ustawicznie rośnie. Nie wszyscy jednak, z ogromnej liczby pożyczkobiorców, uznają po czasie, że zadłużanie się warte jest…
Czytaj dalej

wibor

WIBOR i jego wpływ na kredyty hipoteczne

Wibor to jeden z kluczowych czynników wpływających na wysokość rat kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy największym problemem jest fakt, że istnieje taka część składowa raty, która jest zmienna i niezależna od pierwotnych wyliczeń, co więcej, wartość tej składowej może wielokrotnie zmieniać się w okresie spłaty i wywierać znaczący wpływ na wartość ostatecznej kwoty umowy kredytowej.  Stopa…
Czytaj dalej

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość: co warto o tym wiedzieć?

Klienci banków często są przeświadczeni, że w momencie podpisania umowy dotyczącej kredytu hipotecznego „wyrok już zapadł” i teraz pozostaje jedynie spłacać raty zobowiązania podług przewidzianego harmonogramu. Przekonanie takie nie jest jednak zgodne z prawdą. Nawet w trakcie spłacania kredytu na dom czy mieszkanie mamy możliwość skorzystania z kilku nader ciekawych opcji. Zdecydowanie najczęściej wybieraną jest…
Czytaj dalej

podatek od darowizny

Podatek od darowizny, podstawowe zasady

Podatek od darowizny to regulowana prawem danina, która co do zasady, towarzyszy otrzymaniu darowizny lub  spadku. Darowizną nazywa się również rodzaj umowy nazwanej, posiadającej regulacje w prawie cywilnym. Umowa ta opisuje relacje pomiędzy darczyńcą a obdarowanym, która polega na nieodpłatnym przysporzeniu korzyści, czyli wzbogacenie się obdarowanego kosztem pomniejszenia majątku darczyńcy. Właśnie ten aspekt stanowi istotę…
Czytaj dalej

podatek od mieszkania

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z szeregiem następstw z punktu widzenia prawa. W szczególności pojawia się konieczność rozliczenia dokonanej transakcji z fiskusem. Podpowiadamy, jak należy tego dokonać i ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości. Powstanie obowiązku podatkowego Transakcja sprzedaży nieruchomości, mieszkania czy domu, skutkuje zarobkiem dla podatnika. Dotyczy to sprzedaży: Sprzedawca odnotowuje w ten sposób przychód,…
Czytaj dalej

ksiegi wieczyste w internecie

Księgi wieczyste online – jak czytać i sprawdzać dane?

Ministerstwo Sprawiedliwości już od kilku lat, a dokładnie od 1 lipca 2014 roku, udostępnia księgi wieczyste w internecie. Za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obywatel może przeglądać księgę wieczystą. Informujemy, jak czytać i jak sprawdzać dane. Kto może skorzystać z elektronicznych ksiąg wieczystych? Księga wieczysta stanowi dokument o nieruchomości informujący o jej stanie prawnym. Zawiera dane o…
Czytaj dalej